Az idegrendszer erősítése masszázs segítségével
Természetes vágya mindannyiunknak, hogy jól érezzük magunkat és egészséges érzelmi állapotban legyünk. Sajnos ez a vágy nem mindig valósul meg és nem tudjuk mindig elkerülni a nehézségeket. A valóság az, hogy minden nehézséget nem is lehetséges elkerülni, megelőzni. De jó hír azonban, hogy a lelki egyensúlyunk nem is a problémáink számától és súlyosságától függ, hanem sokkal inkább attól, hogy hogyan próbáljuk megoldani azokat. Habár sokféle érzelmi nyomással, teherrel és fájdalommal nézhetünk szembe, de azok leküzdésére is egyre több lehetőségünk van.
Időnként arra ébredhetünk rá, hogy olyan megoldást választottunk, amelyek csak súlyosabbá és kórosabbá tették a szorongásunkat, félelmeinket, aggodalmaskodásunkat, érzelmi sebeinket, gyászunkat vagy pszichiátriai betegségünket.
Érdemes kipróbálnunk olyan természetes segítségeket, mint amilyen a masszázs, mert sokrétű javulást fogunk tapasztalni pozitív mellékhatásokkal. A pszichikai megterhelések nagyon sokféle forrásból jöhetnek, köztük a leggyakoribbak a családi problémák, anyagi nehézségek, komoly betegségek, a bizonytalan életkörülmények, tragédiák, gyász, magány, a munkahelyi megterhelések vagy éppen munkanélküliség és nem utolsó sorban a stressz, amely egy sor fiziológiai reakciót vált ki és tart fenn a szervezetben.
Ahhoz, hogy jól megtudjuk érteni, hogy hogyan segít a masszázs a lelki problémáink leküzdésében, érdemes kicsit megvizsgálnunk a vegetatív idegrendszer működését. Nagyon fontos kiemelnünk azt, hogy habár a vegetatív idegrendszer nagymértékben befolyásolja az állapotunkat, de mi nem tudjuk tudatosan irányítani. Automatikusan működésbe lép a körülmények hatására. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen tehetetlenül állunk saját testünk folyamatait illetően. Nézzük meg, hogy miért!
A vegetatív idegrendszer két részre oszlik, a szimpatikus idegrendszer és a paraszimpatikus idegrendszer. Ezek együttes működése felelős a szervezet állapotáért, amikor az egyik aktív, akkor a másik passzív, de az egyensúly nem akkor ideális, ha fele-fele arányban aktiválódnak. A szimpatikus idegrendszer szerepe a szervezet felkészítése a vészhelyzetekre és működése során stresszhormonok keletkeznek, amelyek akár a túlélésünket is jelenthetik olyan helyzetekben, amikor menekülni kell, harcolni és magas teljesítményt produkálni az életben maradásunkért. Ha jól belegondolunk, akkor tényszerűen ritkán kerülünk életveszélyes helyzetbe, de a modern életvitel miatt olyan nagymértékű stresszhatásokkal kell megküzdenünk, hogy szinte naponta aktiválódik a szimpatikus idegrendszer, amely nagyfokú megterhelést jelent a teljes testünk számára. Egyrészt a folyamatos készenléti állapot miatt nagyon magas az adrenalin, a noradrenalin és a kortizol hormonok szintje, másrészt a szervezet mozgósítása megemeli a pulzusszámot, a vérnyomást, mert a vészhelyzetre koncentrál a test, nem pedig az emésztésre, az immunrendszerre vagy a növekedésre. Ezek a folyamatok drámai helyzetben képesek az életünket is megmenteni, de ha gyakori ez az állapot, akkor súlyos betegségek kialakulásához vezet.
Ideális esetben az életünk legnagyobb részében a paraszimpatikus idegrendszer kell aktívabb legyen, amelyik a nyugalmi állapotunk visszaállításáért felelős. Hatására csökken a stresszhormonok aránya, normalizálódik a vércukorszint, a vérnyomás, helyreáll az emésztés és a testünk újra ellazult, megfelelő állapotba kerül. Sajnos egyre jobban gyengül a paraszimpatikus idegrendszer állapota általánosságban véve a lakosság körében, amely elképesztő terhelésnek teszi ki az egyéneket és az élet egyre nehezebbé válik s emiatt nehezen tudnak megküzdeni a nehézségekkel.
Megfelelő stresszkezeléssel látványos javulás érhető el a paraszimpatikus idegrendszer állapotát illetően, amely aztán megfelelően tud aktiválódni, így erősítve az immunrendszert, csökkentve a gyulladásokat a testben s alapvető betegségektől véd meg, mint amilyen a magas vérnyomás, szív-és érrendszeri betegségek, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, emésztési zavarok, vesebetegségek, depresszió és még sorolhatnánk.
A masszázs aktiválja a paraszimpatikus idegrendszer működését, ez az oka annak, hogy a masszázs után ellazulunk, nyugalomba kerülünk és javul a közérzetünk. Ennek egyik oka az, hogy ilyenkor a felére csökken a kortizol stresszhormon szintje. Mivel megnyugtatja az idegrendszer, ezért egyben erősíti is azt, ezért amikor valamilyen lelki panaszt észlelünk magunkon, akkor is vegyük igénybe a masszázs nyújtotta lehetőségeket. Ne káros szokásokkal, nyugtatókkal és altatókkal próbáljunk felülkerekedni a nehézségeinken, hanem egészséges módszerekkel, mint amilyen a masszázs.
Vegyük fel a harcot a stressz idegrendszert gyengítő hatásával a masszázs segítségével, mert az idegrendszerünk állapotán múlik az, hogy hogyan tudunk megküzdeni a problémáinkkal. Jöjjön bármilyen nehézség, váratlan tragédia, betegségek, gyász vagy hirtelen anyagi veszteség érhet bennünket, de ha egészséges és erős paraszimpatikus idegrendszerünk van, akkor képesek leszünk talpon maradni!
Az idegrendszerünk természetesen még erősíthető sporttal, erős baráti és családi kapcsolatokkal, flavonoidok fogyasztásával, simogatással, öleléssel, és még sok más tényezővel, amelyek NEM HELYETTESÍTIK, HANEM KIEGÉSZÍTIK A MASSZÁZST!!!
Bartus Rozi - Nagy Tünde Melinda